Past Dean

1Prof. S.N. Viswas05.03.1975 - 14.06.1976
2Prof. B. Bhatia15.06.1976 - 07.05.1979
3Prof. J. M. Dave08.05.1979 – 07.05.1982
4Prof. H.K. Das08.05.1982 – 07.05.1984
5Prof. Anjali Mukherjee08.05.1984 – 07.05.1986
6Prof. V. Asthana08.05.1986 – 07.05.1988
7Prof. L.K. Pandey08.05.1988 – 07.05.1990
8Prof. C.K. Varshney08.05.1990 – 07.05.1992
9Prof. V. Subramanian08.05.1992 – 15.08.1994
10Prof. P.S. Ramakrishnan16.08.1994 – 15.08.1996
11Prof. V. Rajamani16.08.1996 – 15.08.1998
12Prof. J. Subba Rao16.08.1998 – 03.07.2000
13Prof. D.K. Banerjee03.07.2000 – 02.07.2002
14Prof. Kashturi Datta03.07.2002 – 02.07.2004
15Prof. J. Behari03.07.2004 – 02.07.2006
16Prof. V.K. Jain03.07.2006 – 02.07.2008
17Prof. K.G. Saxena03.07.2008 – 02.07.2010
18Prof. Sudha Bhattacharya03.07.2010 – 20.06.2012
19Prof. Arun K. Attri21.06.2012 – 20.06.2014
20Prof. I.S. Thakur21.06.2014 – 20.06.2016
21Prof. Saumitra Mukherjee21.06.2016 – till date